Co je míněno pod termínem „schopnost sám sebe živit“?
Ústavní soud v nálezu sp. zn. II. ÚS 3113/10 ze dne 21. 4. 2011 judikoval, že: "schopnost samostatně se živit znamená, že dítě je schopno samostatně uspokojovat všechny své potřeby, a to jak hmotné, kulturní a další včetně potřeby bytové. " Jinými slovy to znamená, že dítě má určitý trvalý příjem finančních prostředků, z něhož své potřeby hradí. Vždy však závisí na konkrétních okolnostech daného případu. V praxi je tato otázka nejčastěji řešena v souvislosti s tzv. „prodlužováním mládí“, kdy se má za to, že na toto samoúčelné studium se vyživovací povinnost rodičů nevztahuje, stejně jako na tzv. „studium pro studium“, kdy se osoba vzdělává pouze z důvodu svého zájmu nikoliv z důvodu přípravy na své budoucí povolání ve smyslu práva podle čl. 26 odst. 1 Listiny. Studium totiž musí naplňovat znaky soustavné a cílevědomé přípravy na budoucí povolání, které by mělo sloužit k prohlubování předchozího vzdělání, na které zpravidla navazuje, resp. mělo by vést k lepším budoucím vyhlídkám na získávání prostředků pro životní potřeby prací. Pokud studium takovéto znaky nenese, nelze po rodiči spravedlivě požadovat, aby za tímto účelem vynakládat své finanční prostředky.
Jak bylo uvedeno výše, u zletilých dětí by důvod pro stanovení vyživovací povinnosti měl být odůvodněn konkrétními okolnostmi. V této souvislosti soudy posuzují především zmíněnou účelnost studia – tedy zda toto studium je možné považovat za cílevědomou a soustavnou přípravu na budoucí povolání, která je v tomto ohledu společností vnímána jako alternativa pracovní činnosti. Zároveň u zletilého dítěte obecně platí, že samo od sebe vyvíjí úsilí k zajištění si obživy vlastním přičiněním, i kdyby jen z části (ledaže by mu v tom bránily nějaké okolnosti jako je třeba invalidita). Zmiňované prodlužování mládí je soudní praxí shledáváno nepřípustným právě pro neúčelnost studia. Ani samotný fakt, že dítě studuje vysokou školu tzv. prezenční formou, nemusí být rozhodujícím kritériem.
Jako jasnou se jeví otázka placení výživného po dokončení vysokoškolského studia, kdy dítě svá studia dokončilo, avšak zatím si nenašlo práci. V takovém případě nelze až na výjimečné situace hovořit o potřebě výživy ze strany rodiče, když již od této chvíle si dítě mohlo obživu zajistit - ať již ze závislé činnosti či z podnikání.